Havalandırma Tekniği

Bodrum Küfünün Yakasına Yapışın

Bunu kimse sevmez: Bodrumda küf ne sağlık için iyidir, ne de binanın yapısı için. Peki ama küf nereden gelir?

Ciddi inşaat kusurlarından kaynaklanmıyorsa, çoğu zaman kötü bir havalandırma sebeptir. Çünkü bodrumda hava soğur, nem duvarlara vurur ve küf mantarları için beslenme kaynağı oluşturur.

Soğuk hava üflemek işe yarar: Küfü önlemek için bodrumu mümkün olduğu kadar soğuk havayla havalandırmak önemlidir – çünkü soğuk hava az nem içerir. “Kurutmak” için örneğin boru geçişli bir vantilatörle bodruma temiz hava verebilirsiniz. En iyisi bunu geceleri, dışarıdaki hava soğukken, bir zamanlayıcıyla çalıştırmanızdır – böylece verilen “kuru” hava bodrumdan nem emebilir ve küf mantarı riski belirgin bir şekilde azaltılır!

Temiz: Güvenli Kurutma Makinesi Bağlantısı

Tüylü işler: Hava çıkışlı kurutma makinelerinde cihazda bulunan tüy süzgecine rağmen çokça tüy havayla atılır. Bu nedenle atık hava hattı yavaş yavaş ama kesin bir şekilde tıkanır, bu da uzun vadede kurutma makinesini olumsuz etkiler.

Cihazın işlevini sürdürmesini sağlamak için dış kapak olarak bir ızgara kullanılması durumunda sinekliği çıkarmanızı tavsiye ederiz. Bir tavsiye daha: Bu noktada hava çıkış kapağı ve otomatik çalışan kilit kapağı da çok iyi iş görür!

Davlumbazdan Soğuk Hava Geliyorsa...

İnsanı titretir: Hava çıkışı sağlayan bir davlumbaz her zaman bir duvar geçişi gerektirir. Bu da yalıtımlı buna gövdesinde bir kesinti anlamına gelir. Davlumbaz çalıştığı sürece her şey gayet iyidir. Ama “pişirme molalarında” basınç dalgalanmaları nedeniyle eve soğuk hava girebilir. Bu durumda bir oda kapısının açılması ya da evin cephesine binen rüzgar yükü evi soğutmaya yeter.

Soğuk girişini en aza indirmek için dış duvardaki bir hava çıkış başlığının yanında, doğrudan iç duvara geri dönüş kapağı monte edilebilir. Böylece duvardaki geçişe “kapatılan” hava akımı harika bir yalıtım etkisi yapar – ve sıcaklığı kesin olarak evin içinde tutar.


Sie möchten diese Information mit anderen teilen?

Marley Deutschland

Ich möchte diese Informationen über einen Social Network- oder einen Bookmark-Dienst teilen: