Oluk Montajı

Oluk demirlerinin mesafesi 50 ile 70 cm olmalıdır. Demirlerin çatı çıtasına toplu olarak yerleştirilebilmesi için ilk çatı çıtasında oluk demiri genişliğinde delikler açın ve delikleri destekleyin.

Çatı taşındaki ilk oluk demirini hizalayın: Çatı taşının ön kenarının oluğun içine ⅓ oranında girmesi gerekir. Son oluk demirini 2 ila 3 cm meyille 10 m'ye takın.

Çift yön ipini oluk demirinin en yüksek ve en alçak noktasına takın ve ilk oluk demirinden son oluk demirine kadar gerdirin.

Yön ipinde meyli tekrar kontrol edin, 10 m çatı oluğunda 2 ila 3 cm meyil planlanmalıdır.

Diğer oluk demirlerini bu yön ipinde hizalayın, münferit oluk demirini bükme ölçüsünü tespit edin ve oluk demirlerinde işaretleyin.

Takmadan önce oluk demirlerinin bükülmesi gerekir. Bükme işlemi en kolay şekilde, resimde gösterildiği gibi büyük bir penseyle veya mengenede gerçekleştirilir.

Bükülen oluk demirlerini çatı çıtasındaki girintilere Spax vidaları veya uygun çivilerle takın.

Çatı oluğunu bir metal testeresiyle uygun uzunlukta kesin ve oluk demirlerinin içine yerleştirin. Uç parçası doğrudan takılır.

Gideri takın, giderin yerini tam belirleyin ve su giderinin yuvasını çizin.

Gider deliğinin testereyle kesilmesi, bir delikli testere parçası veya ince dişli bir testereyle çok hızlı ve temiz bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Testere kenarındaki çapakları temizleyin ve oluk tapasını arkadaki kenara asın ve ön kabarıktan katlayın.

Oluklar, bir bağlantı kabıyla iç içe geçirilir. Oluk uçlarının doğru mesafesi, bağlantı kabındaki işaretlerden elde edilir.

Bağlantı kabı, arkadaki kenarın üzerine asılır ve ön kabarıktan katlanır. İşaretlere dikkat edin - kam-yiv sistemi!

Dolu şeritleri, yağmur suyuna ve uçuşan karlara karşı ek bir koruma sağlar. Bunlar, çatı oluğunun kenarına asılır ve karton pimleriyle her 30 cm'de bir çatı çıtasına çivilenir. Dolu şeritleri, minimum 4 cm üst üste binecek şekilde döşenir.

İpucu: Dolu şeritlerini oluğun tamamı boyunca arkadaki kenara asabilmeniz için oluk demirinin bileziklerinin bir sac makasıyla kısaltılması gerekir!

Hazır çatı oluğu, çatı için görsel açıdan hoş görünen bir bitiş sağlar ve duvar ve temelleri nemden korur.

Oluğu sabitlemek:

Marley'in kam-yiv sisteminin çalışması için her oluğun ortadan sabitlenmesi gerekir. Kullandığınız bağlantılara bağlı olarak bu işlem ya plastik askıdan geçirilip oluğa vidalanan bir vidayla (soldaki resim), ya da arkadaki kenarın kesilmesi ve oluk demirinin bileziğinin yuvaya bükülmesiyle (orta ve sağdaki resimler) gerçekleştirilir.


  • Sie möchten diese Information mit anderen teilen?

    Marley Deutschland

    Ich möchte diese Informationen über einen Social Network- oder einen Bookmark-Dienst teilen: